۰۹۱۲-۲۴۸۸۸۷۴

۰۲۱-۸۸۸۴۲۳۰۰ ۰۲۱-۸۸۸۴۳۲۰۰

۷۵۳ ۶۳ ۶۴ -۰۹۹۰

تندیس و چگونگی ساخت تندیس

تندیس چیست؟
ساخت تندیس تبلیغاتی از نظر لغوی به معنای مجسمه و پیکره است. در گذشته تندیس ها را به عنوان یک مجسمه ی بزرگ می شناختند که بیانگر رویداد و اتفاق و یا شخصیت مهم بود که در مکان های عمومی نصب می شد. معدودی مجسمه ها نشان دهنده ی اتفاق های مهم تاریخ هستند مانند مجسمه ی آزادی در ایالت متحده. اما امروزه معنای تندیس در بین مردم، تغییر کرده است. تندیس را می توان هدیه ای با دوام توصیف کرد که برای یک موفقیت و دستاورد خاص به عنوان یادگاری، به شخص مورد نظر، تقدیم می کنند. تندیس ها اغلب برای رویدادهای مهم مانند رویدادهای ورزشی، همایش ها، نمایشگاه ها و جشنواره ها اعطا می شوند. در ایران سالانه بسیاری از جشنواره ها به عنوان قدردانی و یادبود، به منتخبین خود، به عنوان هدیه تندیس میدهند؛ مانند: جشنواره ی فیلم فجر، تندیس سیمرغ، جشنواره ی بین المللی فیلم جوان و نوجوانان و …. .در حال حاضر تندیس ها جنبه ی تبلیغاتی نیز پیدا کرده اند و شرکت های خصوصی نیز برای قدردانی از مشتریان و کارمندان خود در مناسبت های خاص، برای تقدیر از افراد در یک سمت شغلی معین و یا به دلیل کسب و ارائه ی دستاورد ارزنده، به آنها اهدا می کنند‌.متریال مورد استفاده در تندیس
عمده ی متریال مصرفی در ساخت تندیس های امروزی، پلکسی گلاس است. پلکسی گلاس ها بخاطر تنوع بالایی که در ضخامت، رنگ و همچنین فرم پذیری و قیمت دارند، به نسبت متریال های دیگر مانند چوب و فلز، بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. اما همانطور که اشاره شد، از فلزهایی مانند سرب، برنج و آهن نیز در ساخت تندیس استفاده می گردد. از متریال های دیگر می توان به چوب، سنگ و یا جنس های مشابه سنگ، نظیر پلی استر(زرین) اشاره کرد.ساخت تندیس
برای ساخت تندیس تبلیغاتی معمولا از لوگو یا المانهای مشخص شرکت ها یا جشنواره ها استفاده شده که با دیگر عناصر ترکیب شده و تندیس را به وجود می آورند.
به طور کلی ساخت تندیس به سه روش انجام می شود: ۱)کنده کاری یا حجاری ۲)شکل دهی ۳)جفت کاری
در روش اول، پیکرتراش (به کسی که مجسمه و تندیس میسازد، پیکر تراش می گویند.) کار خود را با توده ای از ماده ی جامد مثل سنگ یا چوب آغاز می کند و در روند کاستن از آن توده به شکل مورد نظر می رسد.
در روش دوم با افزودن و شکل دادن به ماده، حجم کلی مورد نظر به دست می آید. انواع مواد حجم پذیر چون موم، گچ، گل و … را می توان در این روش به کار گرفت.
در روش سوم، هنرمند اجزای تندیس را جداگانه می سازد و گاه قطعات پیش ساخته را به کمک جوش کاری، لحیم کاری، پرچ کردن، میخ کردن، چسبانیدن و …به هم پیوند می دهند تا شکل نهایی کامل شود. بنابراین تندیس بااین روش لزوما از یک ماده ی همگن ساخته نمی شود.به طور مثال می توانید به صفحه تندیس فارغ التحصیلی مراجعه نموده و آن را مشاهده نمایید.
در ساخت تندیس های نشانه ساز هر سه روش به کار می آید اما اغلب از روش سوم یعنی جفت کاری بهره گرفته می شود.

 

تندیس
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟